İçerikler

ANİS-ANASON

Keskin ve ısıtıcı,gaz veşişkinliğe karşı. Sindirimi tetikliyor.

CAYENNE

Acı,ısıtıcı. Güneş ısığı içerdiği için çok yüksek ısıtma gücü var.
Sindirimi uyarıcı ve toxin yakıcı, kan dolaşımı hızlandırıcı özelliği var. Küçük miktarda kullanarak tüm öğünlerde eklenmesi tavsiye ediliyor.

DEFNE YAPRAĞI

Isıtıcı ve gaz giderici. Çok çesitleri var, en güzeli content defnesi yani cassia (tarçın ağacı yaprağı)

DEREOTU

Acı,keskin,serinletici.sindirimi aktive ediyor. Yaz mutfağı için ideal…

FESLEĞEN

Keskin ve ısıtıcı. Farklı çeşitleri var.

HARDAL TOHUMU

Keskin, ısıtıcı, gaz giderici, şişkinlik giderici.

KAKULE

Tatlı,keskin,ısıtıcı,sindirimi uyaran en iyi baharatlardan. Gaz giderici ve mideyi kuvvetlendiriyor. Aromatize edici özelliği ile tohumları kabukla beraber öğütülebilir. Doğal olanı yeşil fakat siyah kakule daha hafif.

KARA BİBER

Keskin tad. Isıtıcı, sindirim uyarıcı, gaz giderici, mucus (sümüksü salgı) atıcı.

KARANFİL

Keskin ve ısıtıcı. Sindirimi aktive ediyor, gaz giderici, ağrı giderici özelliğide var.

KİMYON

Acı,keskin,serinletici.Sindirimi aktive ediyor, gaz giderici

KİŞNİŞ

Acı,keskin,serinletici. Çok aromatik. Maydanoz gibi kullanılıyor…

NUTMEG (Muskat Cevizi)

Keskin,tatlı,ısıtıcı. Özellikle ince bağırsakta emilimi kuvvetlendiriyor. Genellikle kakule ile birlikte kullanılıyor.

SARIMSAK

Keskin ve ısıtıcı. Sindirimi aktive ediyor ve gaz giderici. Tedavi edici bitkiler arasında.

SOĞAN

Keskin,tatlı hafif serinletici. Çok çeşidi var. özellikle tatlı olanlar. Sindirimi yavaşlatıcı.

PİMENT(Karanfil Biberi)

Keskin, ısıtıcı, gaz giderici, şişkinlik giderici. Perilstatik hareketi güçlendirici.

REZENE

Tatlı,keskin,serinletici. Sindirimi aktive ediyor. Gaz giderici.

TARÇIN

Keskin, tatlı, ısıtıcı, gaz giderici, sindirim uyarıcı. Tarçın cassia ağacının kabuğundan elde edildiğinde daha kuvvetli etkisi olan bir çeşit haline geliyor. Cinnamon ağacı kabuğundan elde edilen tarçın daha yumuşak, tatlı ve “gercek tarçın” olarak adlandırılıyor.

ZENCEFİL

Toprak altında enine yayılan bir kök. Tatlı,keskin,ısıtıcı, sindirimi aktive ediyor.Detoxların vazgeçilmezi.Gaz giderici ve özellikle karaciğerden toksin atma özelliği var.

ZERDEÇAL

Acı, keskin, ısıtıcı,kamaştırıcı, gaz giderici, sindirim düzenleyici ve bağırsak hareketlerini (perilstatik) güçlendirici. Ayrıca antiseptik.

AY ÇEKİRDEĞİ

Antioksidan etkiye sahip. Protein ve E vitamini kaynağı. KabakçekirDeği gibi aktive edilip direkt tüketilebilir veya çimlendirildikten sonra kurutarak uzun süre kullanabilirsiniz.

BADEM

Çekirdekler içinde badem tek bazik çekirdek ve kalsiyum, magnezyum, potasyum içeriği en yüksek olanı. Kolestrol düşürücü, kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu. Atelier Raw mutfağında büyük yer tutuyor.

CEVİZ

Uyku hormonu melatonin için en iyi kaynaklardan. Akşam 1-2 ceviz, uykusuzluğa karşı etkili. Ayrıca kolestrol düşürücü etkiye de sahip.

FINDIK

Özellikle hücre koruyucu E vitamini zengini. Bağırsak tembelliğine karşı etkili.

KABAK ÇEKİRDEĞİ

Özellikle kırmızı et tüketmeyen kişilerin beslenme düzeni için güçlü demir kaynağı.Atelier Raw yemeklerinde çiğ kabak çekirdekleriniaktive edilmiş olarak kullanıyoruz. Ayrıca kabak çekirdeği yağı ürünlerimizin lezzet kaynaklarından.

KAJU FISTIĞI

Özellikle beyin ve sinir sistemini kuvvetlendirici B vitamini kaynağı. Kansere karşı koruyucu özeliği olan fenolasidi içeriyor. Raw mutfaklarda çok büyük yer tutuyor.

KESTANE

İçerdiği triptophan (aminoasit) ve mutluluk hormonu serotonin yapı taşı. Bu nedenle çikolatanın daha sağlıklı, daha düşük kalorili versiyonu ve endorfini öne çıkartıyor Potasyum, magnezyum, C vitamini kaynağı. Ağrı dindirici, sakinleştirici. Sporcu beslenmesinde çok sevilen bir ürün.

ŞAMFISTIK

Çekirdekler içinde demir oranı en yüksek.

YERFISTIĞI

Çekirdekler içinde protein ve potasyum, kalsiyum, magnesium, fosfor, demir gibi mineral ve eser elementler açısındandeğerli.Bazı bünyelerde alerjen etkiye sahip. Aflatoksin riskine karşı kontrol edilmeli. Atelir Raw mutfağında dikkatli kullandığımız bir ürün.

CHIA TOHUMU

Temiz gıdaların aynı zamanda super food listesinin başında yer alır. Aztek beslenmesinin ana gıdası chia, güç anlamına geliyor. Öncelikle bazik,dengeli bir sabah kahvaltısında ve bir öğünde bulunması gereken tüm vitamin, mineral, antioksidan, omega 3-6 yağları, kıymetli protein ve karbonhidratları içerir. % 38 chia yağı, %18-23 değerli protein ve liften oluşur. Uzun süreli tok tutabilen kompleks bir karbonhidrat olarak, buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahıllar yerine glutensiz bir alternatiftir.

KARABUĞDAY

Glutensiz tahıl alternatiflerinin başında geliyor. Gıda uzmanları, günümüz için bildiğimiz “en iyi” bitkisel aminoasit kaynağı olarak tanımlıyorlar. Lif açısından da çok zengin. Atelier Raw mutfağında karabuğdayı çimlendirip, kurutarak atıştırmalıklarımızda veya öğütüp un olarak ekmeklerimizde kullanıyoruz.

KENEVİR TOHUMU

Böcek ve mantarlara karşı kendi koruyucuları nedeni ile pestizit ve herbizit kullanmayı gerektirmiyor. Su ihtiyacı neredeyse yok, en temiz, doğaya duyarlı en çevre dostu bitki. Atelier Raw mutfağında protein ağırlıklı süt yapımı dahil bir çok yerde kullanılan kenevir tohumu %35 protein içeriyor. Vücut tarafından yapılamayan 10 aminoasidin tamamını barındırdığı ve sindirimi çok kolay olduğundan, özellikle sporcular arasında en çok tercih edilen bitkisel protein.

KETEN TOHUMU

Tohumlar arasında yağ yakımı için çok değerli olan omega 3 yağı asidinin en yüksek olduğu ve protein, mineraller (özellikle potasyum), E vitamini ve lifleri ile çok değerli olduğu için keten tohumu vejeteryan ve Raw mutfakta ilk sırada yer alıyor. (Atelier Raw mutfağında, aktive edip çimlendirerek veya yarı öğütülerek kullanıyoruz.) Kabızlığa karşı etkili. Ancak keten tohumu tükettiğinizde çok su içmeye özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü hemen tesir etmiyor, kullanımdan 2-3gün sonra ve ayrıca ancak çok su içildiğinde sindirimi etkiliyor. Aksi takdirde bağırsak çeperine yapışabilir, ilaçların bağırsaktan emilimini olumsuz etkileyebilir. İlaç kullanmak için en az 2-3 saat bırakılması tavsiye ediliyor.

KINOA

Güney Amerika’dan mutfağımıza giren en önemli superfoodlardan biri. Vücudunuzu alkali yapar ve bünyenin kendi yapamadığı amino asitlerin 9’una sahiptir. Protein değeri yüksek, gluten içermeyen, çok yönlü kullanılabilen tahıl alternatifidir. Atelier Raw mutfağında çimlendirerek kullandığımız için besin değeri 3 kat daha yüksek ve alıştığımız pirince göre çok daha besleyici.

SUSAM

Modern dünyada, genetiği ile oynanmış, vücudumuzun sindiremediği gıdaların çoğalması ile unutulmuş eski tohumlara dönüyoruz. Sütten daha kolay sindirilebilir bir kalsiyum kaynağı. Kahvaltılık gevreklerin ve protein barlarımızın vazgeçilmezi. Kavrulmamış olmasına dikkat etmelisiniz. Öğütüp buzdolabında uzun süre saklayabilir ve un olarak 1’e 1 kullanabilirsiniz.

ALABAŞ

Lahana ile yabani turp çaprazmasından oluşmuş, mineral, magnezyum, potasyum ve C vitamini zengini alabaş, vejetaryen mutfağın vazgeçilmezlerinden. Atelier Raw mutfağında beyaz yapraklı veya mor yapraksız 2 farklı türü bulunan alabaş çeşitlerinden, besin değeri 2,5 kat daha fazla olan, karotin kaynağı tabii yapraklı cinsi tercih ediliyor.

AVOCADO

Organizma için değerli yağların kaynağı avokadonun kalori değerinin %85’ini yağlar oluşturuyor. Kalp ve damar sağlığı için faydalı bir besin kaynağı. Avokado içindeki maddeler, besinlerin emilimini daha iyi yapabilmesini sağlıyor. İçeriğindeki yağ asitleri açlık krizlerinin önüne geçmeye yardımcı olduğu için, diyet listelerinde de tercih ediliyor.

BROKOLİ

Superfoodların başında yer alan ve “en sağlıklı” sebze olaran brokoli, bağışıklık sistemini güçlendirir. Antioksidan özellikleri ile günde sadece 1 kase brokoli günlük A, C, K vitamin ihtiyacının yarısını karşılar. Besin paleti çok geniş olmasına rağmen, hatalı pişirme ile bütün değerlerini kaybedebilirsiniz. Atelier Raw olarak önerimiz çiğ tüketim ya da en fazla buharda pişirilmesi.

ENGİNAR

İçerdiği mineral ve vitaminlerle bütün organlarınız için bir superfood. Karaciğer fonksiyonlarını yükseltir. Arındırıcı özelliği olan enginar, yüksek antioksidan değerlerine sahip, tuz ve kolestrolu düşük. Zengin lif kaynağı olarak özellikle diyetlerde bol bol tüketilmesi gereken sebzelerin başında.

HAVUÇ

4 mevsim yetiştirilse de, yaz havucu kalite ve lezzet bakımından daha yüksek besin değerlerine sahip. Tüm vücüt fonksiyonlarının düzenlenmesinde denge sağlıyor. Tedavi edici özelliği ile günde 1 lt kadar öneriliyor. Glisemik endeksi yüksek ama glisemik yükü düşük. Atelier Raw mutfağında sebze sularının vazgeçilmezi.

ISPANAK

Bütün superfood listelerinde yer alan ıspanak, B6, E, C, K vitaminleri, fosfor, potasyum, bakır ve çinko mineralleri ile sağlıklı beslenme programlarının vazgeçilmezi. Atelier Raw mutfağında en çok soğuk sıkım sularımızda kullanıyoruz.

JALAPENO

Pozitif ruh halinden, yağ yakımına kadar fayda gösteren acı besinler, sağlık uzmanlarınıntavsiyeleri arasında. İçeriğindeki capsaicin, boşaltım sistemive birçok hastalığın gelişmesinde önleyici etki gösteriyor.

KABAK

A,C,ve B grubu vitaminleri zengini kabak, aynı zamanda içerdiği kalsiyum, magnezyum, sodyum, fosfor, manganez, çinko ile tam bir mineral kaynağıdır. Düşük kalorili, çok lezzetli kabak, Atelier Raw mutfağında salatalar ve spaghetti alternatiflerinin yanı sıra, ekmek reçetelerinde de yer alıyor.

KALE

Yeşilveya kıvırcık lahana, Amerika’daki adı ile KALE. Besin içeriği ile ilaç reçetesi gibi. Antienflamatuar etkisi, anti kanser özelliği dışında birde zayıflatıcı! (Ne yazıkki bizde yeni yeni ekimine başlanıyor.)

KARNABAHAR

Besin yoğunluğu yüksek ve antioksidan etkisi ile brokoli, lahana gibi raw mutfakta çok kullanılan sebzelerin başında geliyor. Isı ile değerlerinin %75’ini kaybettiği için, mümkünse çiğ ya da en fazla buharda pişierek hazırlanması gereken sebzelerden.

KEREVİZ

Sodyum, potasyum, magnezyum açısından mineral zengini. Yoğun lifleri ve düşük kalorisi ile diyet listelerinin vazgeçilmelerinden. Atelier Raw mutfağında soğuk sıkım sularında özellikle yaz aylarında terlemeyi durdurmak için tercih ediliyor.

LAHANA

Hem yemek, hem ilaç denilen sebzelerden. Besin ve vital değeri yüksek. Kan şekeri ve kolestrol düzenleyici ve zayıflatıcı. Mide ve bağırsaklar üzerindekiantioksidan ve antienflamatuvar etkisi ile çok önemli. Gaz yapmasından korkmayın, bu etkisini “bağırsak süpürgesi” olarak adlandırabilirsiniz.

PANCAR

İçeriğindeki B vitamini, folik asit ve demirle kan yapıcı özelliklere sahip. Demir emilimi için C vitamini ile beraber tüketilmesi tavsiye edildiği için, Atelier Raw sebze sularımızda her zaman limon-lime ile beraber kullanılıyor. Tansiyon düşürücü etkisi 3 – 24 saat boyunca sürüyor.

REZENE

Geleneksel mutfaklarda aroması ve tedavi edici özelliği ile bitkisel çaylarla kullanılan rezene, Atelier Raw mutfağında yemeklerde ve soğuk sıkım sularında çok kullanılıyor. Bağırsaklar üzerinde gaz gidericive idrar söktürücü etkiye sahip, aynı zamanda antimikrobiyal.

ROKA

İçerdiği folik asit ve beta karoten açısından son derece sağlıklı olan rokayı, nitrat değerleri yüzünden, hep farklı yeşillerle birlikte tüketmenizi öneriyoruz.

SALATALIK

Kolestrolsüz, düşük kalorili bir sebze. Sadece Raw mutfakta değil, domates, lahana, soğandan sonra işgal ettiği tarım alanı ile dünyada 4. sırada. Önemli besin değerleri sebebiyle, düzenli tüketmenizi öneriyoruz.

SU TERESİ

Binlerce yıldan bu yana beslenmede var olan yabani bir bitki. 1 kap su teresi ile günlük K vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılarsınız. Özellikle kıkırdak, doku kireçlenmelerine karşı koruyucu, diüretik, mukus çözücü özelliği ile bulabildiğiniz zaman, yemeklerinize mutlaka eklemenizi öneririz..

ZENCEFİL

Kimyasal yapısı bakımından asprine en yakın etkiye sahip olarak alternatif tıbbın önemli kök bitkilerinden. Tromboz ve enfarktüs riskine karşı aspirin gibi günde 5gr zencefil öneriliyor. Özellikle antiflamatuar etkisi, sindirim sistemine yararı, antibakteriel ve antioksidan özelliği ve esansiyel yağları ile tam bir superfood.Ağrı dindirici, arındırıcı özelliği ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip.

ZERDEÇAL

Doğadaki en kapsamlı doğal ilaç. Metobolizmanızı canlandırır, harekete geçirir, hücrelerinizi yeniler, gencleştiren bio maddeleri verir, eterik yağları dezenfekte eder. Doğadaki en etkili yağ yakıcılardan zerdeçal kökleri, hiçbir bitkisel üründe olmadığı kadar zayıflama sürecine destek olur. Yağda çözülme özelliğinden dolayı günlük zerdeçal shotlarımızı, 1-2 damla yağla ile tüketmenizi öneririz.

BAOBAB

Baobab ağacı muson yağmurları dönemi bütün suyu gövdesinde depolayıp, kuru mevsimlerde kendini ve meyvalarını bununla besliyor. Bir diğer adı da; yaşam ağacı.
Yağlı meyvaları ve tohumları kurumuş olarak ağaçtan toplanıyor ve öğütülüyor.
Meyvelerindeki besin kombinasyonu insan vücudunu çok pozitif etkiliyor. C ,B grubu vitaminler, potasyum, kalsiyum, antioksidanlar velifler açısındanzengin.
Baobab alınca ne oluyor?
-Enerji yükseliyor.
-Artrite karşı iyi geliyor.
-Sinir sistemini koruyor.
-Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
-Strese etkilerine karşı koruyor.
-Kilo kontrolü sağlıyor. (Diabetikler için önemli).
Baobab satın alırken:
Toz, yağ, sıkıştırılmış tablet olarak satılıyor. Satın alırken doğal olmasına ve hiç bir şekilde ısı ile işlenmemiş yani “raw” olmasına dikkat edin. Bu vitamin ve enzimleri açısından çok önemli.

Nasıl kullanılıyor?
Içeceklerinize ve enerji barlarınıza 1-2 çay kaşığı ekleyebilirsiniz.
İçindeki pectin nedeni ile koyulaştırıcı, bağlayıcı etkisi var.

CHIA TOHUMU

Temiz gıdaların, aynı zamanda super food listesinin başında yer alıyor.
Bazik bir gıda. İşlenmemiş, glutensiz bir tam tahıl.
Dengeli bir sabah kahvaltısında hatta bir günde alınması gerekenvitamin, mineral, antioksidan, Omega 3-6 yağları, kıymetli protein ve karbonhidratların tümüne sahip.

2 kaşık chiayla, 4 gr protein, 11 gr lif, sütten daha fazla kalsiyum, brokoliye eş değerde magenzyum, somonun 3 katı da omega alabilirsiniz.

Chia yediğinizde ne oluyor?
-İyi kolestrolu yükseltici, kötü kolestrolü düşürücü etkisi var.
-Enerjiyi yükseltiyor.
-Glisemik indeksi çok düşük. Kan şekeri iniş çıkışlarını sabitleştiriyor.
-Doygunluk hissi veriyor. Diabetikler için etkili.
– Vücuttaki enfeksiyonlara, yangılara karşı etkili.
Nasıl Kullanılıyor?
Suya karıştırıldığında suda çözülen lif özelliği olan chia tohumu jel haline dönüşüyor.
Bu yapısıyla koyulaştırıcı, yoğunlaştırıcı olarak soslarda, puddinglerde, smoothie’lerde kullanılıyor. Baskın bir tadı olmadığı için, farklı yemeklere eklenebiliyor. Yumurta ve glutenli tahıllara karşı glutensiz bir alternatif oluşturuyor.

Tohum olarak siyah, beyaz ve kahverengi renklerde satılıyor. Genelde chia 3 renk karışık olarak paketleniyor fakat besin değeri açısından aralarında fark yok.

MACA

Çok sert hava şartlarına dayanıklı bir bitkinin, hassas ve düşük ısıda öğütülmüş kökünden elde edilen toz macaAtelier Raw mutfağında en çok tüketilen superfoodlardan. Hormonal dengeyi düzene sokmada etkili, özellikle B grubu vitaminleri ve mineraller açısından çok zengin.

MACA alınca ne oluyor?
-Enerji yükseliyor.
-Strese karşı güçlendiriyor.
-Zayıflamaya yardımcı oluyor.
-Kemikleri kuvvetlendiriyor.
-Gergin, temiz bir cilt sağlıyor.
– Saç dökülmesine karşı saçları kuvvetlendiriyor.
– Afrodizyak etkisiyle cinsel gücü arttırıyor.
– Menopoz sıkıntılarını hafifletiyor.

MACA satın alırken:
Maca kökünden elde edilmiş olmasına, yaprak ve bitkinin saplarının kullanılmadığına dikkat edilmesi gerekiyor.
Maca toz ya da sıkıstırılmış tablet olarak satılıyor. Toz olarak direkt suyla ve içeceklerle ya da müsli gibi gıdalara karıştırılarak tüketilebilir.

Nasıl kullanılıyor?
1/4 çay kaşığı ile başlayıp yavaş yavaş yükseltilmesi tavsiye ediliyor.

Dikkat edilmesi gerekenler:

Hormonal denge üstünde etkili olduğu için hormon takviyesi kullananların, kalp fonksiyonlarında sorunları olanların, tiroid ve karaciğer fonksiyon sorunları için ilaç alanların, doktorlarına danışmaları tavsiye ediliyor.

KAKAO

Kakao meyvesinin çekirdeklerinden elde ediliyor.
Çiğ kakaodaki magnezyum, bitkiler arasında en yüksek magnezyum kaynağı.
Ayrıca kalsiyum kaynağı ve antioksidan açısından çok zengin.
100 gr kakaoda 7,3 gr demir var. (Aynı miktar kırmızı ette 2,5 gr ıspanaktaysa 3,6 gr bulunmakta). Ayrıca içerisinde değerli doymamış yağ asitleri barındırıyor.

Kakao yediğinizde ne oluyor?
-İçerisindeki magnezyum beyin kapasitesini arttırıyor.
-Metobolizmanın düzenlemesine yardımcı oluyor.
-Kalp kaslarını kuvvetlendiriyor.
-Beyindeki serotonin düzeyini yükseltiyor ve antidepressif özelliği ile mutluluk veriyor.
-Yüksek lif içeriği ile sindirimi destekliyor, sindirim enzimlerini tetikliyor.
-Kalp hastalıklarından koruyor.
-Çiğ kakao, tokluk duygusunu yükseltiyor.

Nasıl kullanılıyor?
1) Kakao tozu (pulver) kavrulmamış kakao çekirdeğinin soğuk preslenmesi ile elde ediliyor.
2) Kakao nib yani ufaltılmış kakao çekirdekleri olarak.
3) Kakao yağı kakao çekirdeğinin soğuk sıkım olarak elde edilmiş hali.

Günde 1 çay kaşığı tüketilebilir.

SPRILUNA

Tuzlu, canlı sularda yetişen mavi yeşil yosun. Doğal olarak kurutuluyor, ısı görmeden öğütülüp toz veya sıkıstırılmıs tabletler halinde, ışık almayacak şekilde paketlenip satılıyor.

Besin içeriği:
%65-70 oranında proteinden oluşuyor. (Birgıdada olabileceken yüksek miktar).
Kalsiyum, potasyum, magnesium ve demir gibi çok yoğun mineral ve B, C, D, Evitaminleri de içeriyor. Zengin antioksidan kaynağı ve anti kanser.
%65-70 oranında proteinden oluşuyor. Bunların %90’ı kolay sindirilebilir protein ve kas yapımına katkısı da büyük.Taşıdığı yüksek miktarda Chlorofil ile kan temizleyici özelliği de var.

Spriluna alınca ne oluyor?
-Enerjiyi yükseltiyor.
-Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
-Toksinlerden temizliyor ve arındırıyor.
– İçerdiği yüksek proteinve chlorofil miktarı ile kas yapılanmasına destek veriyor.
-Vücudun PH dengesini ayarlıyor.
-Vücüdu alkali yapmaya destek oluyor.