Nasıl?

Nasıl sipariş verebilirim?

Siparişlerinizi telefonla veya e-mail ile hızlıca verebilirsiniz.

Nerelere teslimat yapıyorsunuz?

İstanbul’un her yerine teslimat yapıyoruz. İstediğin semte teslimat yapıp yapmadığımızı kontrol etmek için buraya bakabilirsiniz.

Hangi yemekleri online satın alabiliyorum?

Paket ürünleri ve belirtilen ana yemekleri, gün içerisinde kuryeyle Istanbul içine gönderim yapabiliyoruz.
Kuru ürünleri Kargo gönderimle İstanbul dışına da gönderilebiliyoruz.
Patisserie pasta ve cold juice siparişlerinin 24 saat öncesinde ısmarlanması gerekiyor.

Kurye teslim saatleri nedir?

Saat 15.00 e kadar verilen menü paket ve online sipariş teslimatları ertesi gün sabah 6.30 – 10.00 arası yapılmaktadır.
Saat 15.00 sonrası verilen menü paket ve online sipariş teslimatları ertesi gün 12.00 – 15.00 arası yapılmaktadır.

Haftanın hangi günleri Market’i ziyaret edebilirim?

Raw Market, hafta içi her gün 07.00 – 18.00 saatleri arasında, cumartesi günleri ise 08:00-17:00 saatlerinde açık.

Menü Siparişimi verdikten sonra iptal etme şansım olabilir mi?

24 saat öncesine kadar iptal edebilirsiniz.

Market bölümünden hangi ürünleri satın alabilirim?

Raw Market’ten, günlük taze hazırlanan ana yemekler, cold pressed sular, atıştırmalıklar, taze meyve ve sebze içecek karışımları,
Kısacası web sitesinde satışta bulunan tüm ürünleri bulabilirsiniz.

Ürünleri kendim gelip alsam, yemekleri deneyecek bir alan var mı?

Atelier Raw, canlı ve çalışan bir mutfak, bir cafe değil. Ön tarafta yer alan ortak alanımızda biz günlük işlerimizi takip ederken, sizde market’ten seçtiğiniz lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Hangi menü bana daha uygun?

Sizin için en doğru cevabı, sizi ve sosyal yaşantınızı daha iyi tanıyarak verebiliriz. Dilerseniz Atelier Raw’a uğrayın, birebir görüşme için randevu alın, Raw beslenme üzerine sizi bilgilendirelim, merak ettiklerinizi yanıtlayalım.
Bu sorular bana yeterli gelmedi, size nasıl ulaşabilirim?
Bize 0212 265 8485 numaralı telefondan ulaşabilir veya info@atelierraw.com adresine mail gönderebilir veya size uygun olan her an mutfağımıza bekleriz.

Neden?

Et ve hayvansal gıda yememiz gerçekten gerekli mi?

Hayır. Bize anlatılan; et ve süt ürünleri yani hayvansal gıda almadan protein, mineral ve vitamin ihtiyacımızı karşılayamayacağımız ve sağlıklı beslenemeyeceğimiz! Oysa bilinenin aksine; hayvansal gıdaların farklı yan etkileri var.
Günümüzde bir çok insan, vejetaryen ya da bitkisel beslenme biçimin, tercih etmeye başladı. Birçok eski kültürde, et tüketimi yapılmıyordu. Asya ülkelerinde, büyük bir çoğunlukta hayvansal gıdalar, Çin’de ise süt ve süt ürünleri kullanılmıyor. Bu bölgelerde yapılan bilimsel çalışmalar, beslenme planında hayvansal ürünler olmamasının sağlık üzerine sadece pozitif etki yaptığını gösteriyor.
“Amerika’da 22.000 kişi arasında gerçekleştirilen bir araştırmada, hayvansal gıdadan bitkisel beslenmeye dönenler arasında yapılan 5 yıllık bir gözlem sonucunda; bitkisel beslenenlerin, beslenme alışkanlıklarını koruyanlara oranla çok daha az kilo aldığı tespit ediliyor.” China Study

Pişirilmiş gıdalar daha mı iyi sindirilir?

Hayır. Çiğ beslenen ve mide-bağırsak sistemi sağlıklı bir kişi, vücudunun sindirimle uğraştığını hissetmez. Fakat hatalı beslenme sonucu sağıklı bir mide-bağırsak sistemine sahip olmayan ya da sağlıksız bir yaşam tarzı olan kişiler, canlı gıdaya geçişlerinde sindirim sisteminin çalışmasını daha çok hisseder.

Çiğ gıdaların sindirim süreleri nedir? / ne kadardır?

Soğuk sıkım sebze suları: 5-10 dakika
Sebze & meyve suları: 20-30 dakika
Diğer meyveler: 40-60 dakika
Yapraklar: 40 dakika
Çiğ sebze: 45-60 dakika
Tohumlar: 2 saat
Çekirdekler: 2,5-3 saat

Bitkisel protein ve hayvansal proteinin farkı nedir?

Hayvansal proteinler daha güçlü bir kaynak olmasına rağmen sindirim sonrasında, yüksek asit bırakıyor. Bu nedenle; sağlık açısından bitkisel proteinler daha fazla önerilmektedir.

Atelier Raw mutfağında kullanılan bitkisel proteinler nelerdir?

Kinoa, karabuğday, chia, keten tohumu, hint keneviri, ceviz, badem, fındık, ayçekirdeği, kabak çekirdeği, maş fasulyesi, mercimek, nohut, miso, spirulina, yeşil lifli sebzeler, ıspanak, kale ve çimlendirilmiş çekirdekler, tohumlar ve filizleri.

Sağlıklı ve zinde bir sindirim için beslenme sıralaması var mıdır?

Karbonhidrat, yağ ve proteinin sindirim ortamı ve enzimleri farklıdır. Meyveler bazik, protein ve yağlar asidik ortamda sindirilir. Bu nedenle; genel kural olarak tükettiklerinizi mümkün olduğunca az karıştırın. Su oranı yüksek olanlar yani kolay sindirilebilenler önce, katılar yani zor sindirilenler daha sonra yenmeli.
Hızlı sindirilenler, yavaş sindirilenlerle beraber veya sonrasında yenildiğinde, yavaş sindirilenler mideyi terketmeden hızlılar devreye giremiyor.
Örneğin; önce avokado ve filizlerle hazırlanmış bir yemek üzerine, karpuz gibi sulu ve şekerli meyve yerseniz fermantasyon başlar, mide ve bağırsaklarda şişkinlik ve gaz oluşur.

İdeal bir beslenme planlaması örneği alabilir miyiz?

Güne rahat sindirimle başlamak için kahvaltıda mono öğün öneriyoruz.
-yeşil sular, yeşil smoothie’ler tüketilebilir.
-asidik yiyecekler, tatlı veya meyve yok.
-meyve–çekirdeklerin bir arada tüketilmesi sindirim açısından önerilmiyor.
Öğlen:
-yeşil smoothie’ler
-yeşil yapraklı salatalar
-çiğ sebzelerden yapılmış yemekler ve çimlendirilmiş tohumlar.
Akşam:
-Çimlendirilmişler tohumlar.
-Avokadolu sebzeler.
-Aktive çekirdekler.
Not: Cold press, detox ve diğer sular yemeklerden 30 dakika önce veya 1,5 saat sonra tüketilmeli

Kışın sıcak yemeden vücudumuzu ısıtabilir miyiz?

Sıcak yemeğin bizi ısıttığı sadece bir ilüzyon. Organizmalar kendilerini içeriden ısıtıyor. En önemlisi damarların temiz olması. Limon suyu, doğal elma sirkesi, keten tohumu yağı damarları temizleyen özelliklere sahip. Çiğ beslenmeye geçildiğinde damarlar temizleniyor, kan ısınıyor. Su oranı yüksek gıdalar daha serinletici özelliğe sahip, salatalık, sap kereviz, domates gibi sebzeler, su oranı düşük, kökleri daha ısıtıcı gıdalar arasında yer alıyor. Atelier Raw mutfağında ısıtıcı ot ve baharatları yemeklere ekleyerek bioklimatik beslenme ile bunu dengeleyebiliyoruz.
Beslenme planlarına mutlaka ısıtıcı özellikte çimlendirilmiş tohum ve çekirdekler ekliyoruz. (Baharatlar bölümünde, ısıtıcı ve serinletici baharatların ve otların listesini bulabilirsiniz.)

Tüm ekşi tatlar asidik midir?

Hayır, önemli olan yerken asitli değil, sindirim sonrası asidik olması. Alkali yapanların başında ise ekşi diye yanıldığımız limon geliyor. Asit–baz (alkali) dengesizliği için, genel beslenmemiz sonucu vücudumuzda kalan asit miktarı çok fazla olduğu için, seçtiğimiz besinlerle bunu mümkün olduğunca alkaliye çevirmeye çalışıyoruz. Asidik dediklerimiz, sindirim sonrası asit yükü fazla olan gıdalar. Bunların başında et, yağ, kahve ve şeker geliyor.

Ürünlerinizde neden kalori bilgisi yok?

Raw beslenme biçiminde da kalori saymıyoruz, çünkü biz vücudumuz tarafından neyi sindirilip, neyin emildiğini önemsiyoruz. Şeker, yağ, gluten, transyağlar ve tüm katkı maddelerini hayatımızdan çıkarıp, temiz beslenildiğimizde kalori hesaplamanıza ihtiyaç kalmıyor. Hafifliyor ve arınıyorsunuz.

Atelier Raw paketlerindeki yemekleri hangi sırayla yemeliyiz?

Güne, turmeric veya çim suyu shot ile başlayın. (Menünüzde mevcut değilse, ilave olarak isteyebilirsiniz.)Kahvaltı için mono öğün öneriyoruz. Sıvı detox içerisinde soğuk sıkım yeşil sular ya da yeşil smoothie’ler yer alıyor. Diğer menülerde yani katı detox’da ise; Chia Puddingi tek başına öğün olarak yiyebilirsiniz.
Öğlen sıvı detox yapıyorsanız; yeşil smoothie normal menüde yer alıyorsa yeşil yapraklı salatalar, çiğ sebzelerden yapılmış yemekler, çimlendirilmiş tohumlar birbiriyle karıştırılarak yenilebilir.
Akşam sıvı detox’da yeşil soğuk sıkım sular, katı menüdeyse tercihen tek porsiyon yemek, çimlendirilmişler, avakadolu sebzeler ve aktive çekirdekler yenilebilir.
Not: Soğuk sıkım, detox ve diğer sular yemeklerden 30 dakika önce veya 1,5 saat sonra içilmeli. Ara öğünlerde detox ve alkali sularınızı tüketebilirsiniz.

Yeni Başlayanlara

Raw atölyemize hoşgeldiniz...

Öncelikle önemli olan, beslenmemize katkısı olan, vücudun sindirebileceği, hücrelerimizin faydalanabildiği gıdayı almak. Mutfağımızda; süt ürünleri, hayvansal gıda, şeker ve trans yağ kullanmıyoruz.

Sağlıklı ve zinde bir beslenme için bir sıralama var mı?

Olabildiğince az karıştırın. Karbonhidratlar, yağlar, proteinler, her birinin sindirim ortamı ve enzimleri farklıdır. Su oranı yüksek olanları (kolay sindirilenler) önce, katıları (zor sindirilenler) daha sonra yemek emilimi rahatlatır. Karıştırarak yediğinizde, yavaş sindirilenler mideyi terk etmeden besinler devreye giremiyor, bu da sindirimi daha zahmetli hale getiriyor.

Atelier Raw paket ürünleri hangi sıraya göre tüketilmeli?

Güne zerdeçal veya çim suyu sağlık shot’ınızla başlamak iyi bir fikir
Kahvaltı :Güne tek öğünle başlamayı öneriyoruz. Sıvı detox yapıyorsanız size tavsiyemiz soğuk sıkım yeşil sular veya yeşil smoothie; katı detox yapıyorsanız ise Chia Puding.
Öğlen: Sıvı detox için öğlen yemeği tavsiyemiz yeşil smoothie; katı detox için ise yeşil yapraklı salatalar veya çiğ sebzelerle yapılmış yemekler.
Akşam: Akşam öğünü olarak sıvı detox yapıyorsanız tavsiyemiz soğuk sıkım yeşil sular olacaktır; katı detox yapanlar ise tercihen tek porsiyon bir yemek tüketebilir.

Tavsiyeler

*Sindirim açısından, soğuk sıkım yani cold press detox ve diğer suların, yemeklerden 30 dakika önce veya 1,5 saat sonra içilmesi tavsiye ederiz.
*Öğün aralarında, her saat 1 büyük bardak su içmelisiniz.
*Ara öğünlerde ise soğuk sıkım detox suları ya da alkali su içebilirsiniz.
*Marketimizden, probiotik eklenerek fermente edilmiş, kaju fıstığından yapılan peynir çeşitleri, yoğurtlar ve kambucha çaylarımızdan alarak, bağırsak bakterilerinizi güçlendirip besin emilim gücünü artırabilirsiniz.

Raw Gıdaların Sindirim Süreleri

Soğuk sıkım sebze suları 5-10 dk
Sebze meyve suları 20-30 dk
Diğer meyveler 40-60 dk
Yapraklar 40 dk
Çiğ sebze 45-60 dk
Tohumlar 2 saat
Çekirdekler 2,5-3 saat

Bütün Bunları Neden Yapıyoruz?

Vücudumuzda bulunan milyarlarca hücreyi besleyebilmek için canlı enzimlere ihtiyacımız var.
45° üzerinde aktif olamayan bu enzimleri, pişirip öldürmeden, koruyuculardan arındırarak, aktive ederek, vücudunuzu canlı tutacak yemekler hazırlıyoruz.